Stworzenie młodzieży warunków do interaktywnej edukacji oraz podniesienie jakości i efektywności usług edukacyjnych – takie były cele wyjazdu  uczniowie klasy 1b Gimnazjum Publicznego im. Adama Mickiewicza w Kamieńcu Ząbkowickim do ExploraPark – Parku Nauki i Techniki w Wałbrzychu. Była to niecodzienna lekcja matematyki

Na początku uczniowie wzięli udział w lekcji o fraktalach. Nauczyciel – animator uświadomił uczniom niezwykłą właściwość dowolnie małego fragmentu fraktala, który odpowiednio powiększony do złudzenia przypomina cały wyjściowy zbiór lub jego część (tzw. nieskończone samopodobieństwo). Opowiedział o polach i obwodach figur geometrycznych, konstruowaniu algorytmów, czyli przepisów powstawania fraktali. Nauczył, jak wypełniać liczbami Trójkąt Pascala, który przy odpowiednim algorytmie kolorowania też może być fraktalem. W dalszej części młodzież pracowała metodą warsztatową.

ExploraPark to naukowe centrum licznych aktywności – zarówno praktycznych, jak i intelektualnych. Większość stanowisk była interaktywna, co zachęcało do eksperymentowania. Uczniowie sami wprawiali w ruch modele, testowali prawo Pitagorasa i tworzyli konstrukcje. Łamigłówki rozwiązywali pod okiem pracowników Parku, którzy wyznaczali  zadania i przybliżali drogę do ich rozwiązania. Wycieczka dała uczniom wiele radości  i duży zastrzyk wiedzy. Umożliwiła zgłębianie tajników wiedzy poprzez zabawę. To interesująca i innowacyjna lekcja matematyki.