Profesor Roberto Pirzio-Biroli – wybitny włoski specjalista w dziedzinie architektury – gościł w miniony poniedziałek w Pałacu Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim.

Gość z Italii podziwiał ogrom prac odtworzeniowych przeprowadzonych przez Gminę w obrębie Pałacu i jego otoczeniu. W wyniku rozmów, które prowadził wójt Marcin Czerniec, można się spodziewać wspólnych działań i eksperckiego wsparcia ze strony profesora. Jednym z najbliższych celów jest przygotowanie analiz i opracowań umożliwiających pozyskanie kolejnych środków na odtwarzanie bezcennego dzieła o randze europejskiej, jakim jest Pałac Marianny Orańskiej oraz założenie parkowe wokół Pałacu. „Jestem pod wrażeniem kompetencji Pana Profesora i jego entuzjazmu dla planów, jakie realizujemy jako Gmina Kamieniec Ząbkowicki, aby Pałac i Park odzyskały swój dawny blask. Takie wizyty dodają energii do dalszej pracy. Dziękuję Panu Profesorowi za wizytę, inspirującą rozmowę i wolę pomocy” – podsumował wizytę włoskiego architekta wójt.

Profesor Roberto Pirzio-Biroli jest uznanym badaczem sztuki kształtowania założeń parkowych mistrza Petera Josefa Lenee – twórcy założenia parkowego wokół kamienieckiego pałacu. Na co dzień zajmuje się projektowaniem architektury krajobrazu, prowadząc własną pracownię świadczącą usługi na rzecz samorządów, instytucji oraz osób prywatnych.