W ramach zajęć pozalekcyjnych „Uczymy się ratować”  „mali ratownicy” ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kamieńcu Ząbkowickim w składzie: Katarzyna Ciapka, Weronika Poprzeczka i Natalia Wolak pod opieką pani Anny Ciapka odwiedziły dzieci z Przedszkola Publicznego nr 1 wraz z ratownikiem medycznym panem Dariuszem Czarneckim.

Głównym celem zajęć było nauczenie dzieci udzielania pierwszej pomocy osobie poszkodowanej, kształtowanie prawidłowych postaw i nawyków bezpiecznego zachowania. Dzieci miały okazję wysłuchać informacji na temat udzielania pierwszej pomocy. Przedszkolaki uczyły się w jaki sposób można komuś pomóc zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe, jak należy sprawdzać przytomność osoby poszkodowanej oraz w jaki sposób wzywać pomoc. Poznały także numery telefonów ratunkowych oraz dowiedziały się, w jaki sposób rozmawiać przez telefon z dyspozytorką (trzeba się przedstawić, powiedzieć ile ma się lat, powiedzieć gdzie się znajduje, co się stało i dlaczego potrzebuje pomocy).

Pięciolatki obserwowały, w jaki sposób wykonuje się sztuczne oddychanie oraz jak wyglądają oddechy ratownicze. Duże wrażenie na dzieciach zrobił „fantom”, na którym dzieci uczyły się sztucznego oddychania oraz reanimacji. Dzięki takim zajęciom dydaktycznym dzieci nauczyły się wielu ważnych rzeczy, które w przyszłości być może przyczynią się do uratowania komuś życia. Z doświadczenia wiemy, że jest dobrze, dopóki nie wydarzy się coś złego naszym bliskim lub nie jesteśmy świadkami wypadku. Dopiero w takim momencie człowiek uświadamia sobie, jak ważna i przydatna jest znajomość udzielenia pierwszej pomocy, że jednak dobrze byłoby wiedzieć, co zrobić i przełamać ten paraliżujący strach. Inaczej patrzy się na tragedie, o których słyszymy w mediach, a inaczej, gdy dotyczą bezpośrednio nas.

Tę niezwykle potrzebną i godną naśladowania inicjatywę można podsumować słowami Johana Wolfganga Goethego „Zawsze bądź szlachetny. Bądź do pomocy gotowy”. Bardzo gorąco dziękujemy „małym ratownikom ze szkoły”, Pani Ani i Panu Dariuszowi za cenny czas poświęcony naszym przedszkolakom i przekazanie tak ważnych i przydatnych treści,podstawowych umiejętności i czynności ratujących ludzkie.

.