W przeddzień wiosny – 20 marca 2015 – Samorząd Uczniowski Gimnazjum Publicznego im. Adama Mickiewicza w Kamieńcu Ząbkowickim pod opieką pani Mirosławy Pastuch wraz z nauczycielami wychowania fizycznego zorganizował Dzień Samorządności.

Gimnazjaliści witając nadejście ciepłych dni, postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i objąć władzę w szkole. To już kolejna tego typu impreza, która stała się naszą tradycją, a także niewątpliwie dobrą lekcją wychowania obywatelskiego. Uczniowie poznają specyfikę pracy nauczycieli i poprzez wsiąknięcie w atmosferę przysposabiają się trochę do ról, które będą odgrywać w przyszłości. Ponadto bawiąc się poznają zasady organizacji pracy, przedsiębiorczości, zarządzania, a przede wszystkim uczą się metod przygotowania i prowadzenia lekcji.

Dzień rozpoczął się apelem, podczas którego nastąpiło symboliczne przekazanie władzy nad szkołą z rąk Pani Dyrektor Urszuli Marszałek – Przewodniczącej SU Angelice Makowieckiej z klasy III B. Nowa pani dyrektor otrzymała klucz do szkoły i zaczęła urzędować w gabinecie dyrektora. Do swoich obowiązków podeszła bardzo poważnie. Planowała pracę nauczycieli,  hospitowała zajęcia lekcyjne i czuwała nad porządkiem w szkole. W pracy pomagali jej pracownicy obsługi. W tym dniu odbył się również Turniej Piłki Nożnej klas I-III. Rozgrywki odbywały się w hali sportowej pod czujnym okiem nauczycieli wychowania fizycznego- pani Anny Jabłońskiej i pana Piotra Jabłońskiego, a także przy pomocy uczniów, którzy realizowali projekt edukacyjny. Zwycięzcą turnieju została klasa IIB. Dzień zakończył się apelem, podczas którego podsumowano wszystkie przedsięwzięcia i przekazano klucz, symbolizujący władzę nad szkołą, we właściwe ręce.

Było miło i przyjemnie, a uczniowie stwierdzili, że fajnie być pedagogiem,… ale tylko jeden dzień. Wszyscy świetnie się bawili, a ponowne przejęcie władzy w szkole gimnazjaliści zaplanowali na pierwszy dzień wiosny w następnym roku.