Jest to nowa inicjatywa kulturalna Gminy Kamieniec Ząbkowicki, której celem jest nawiązanie do tradycji muzycznych Pałacu Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim.

Koncert inauguracyjny I Festiwalu Muzycznego im. Marianny Orańskiej odbędzie się w sobotę 10 lipca 2021 r. Wystąpią czołowi polscy muzycy: prof. Piotr Rojek – wybitny organista młodego pokolenia oraz świetny trębacz pochodzący z Białorusi i mieszkający w Polsce dr hab. Igor Cecocho.

Koncert będzie transmitowany poprzez portal You Tube – kliknij poniższy link

https://www.youtube.com/watch?v=t68eEHHCxQ8

 • Piotr Rojek

ukończył studia w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu na Wydziale Instrumentalnym w klasie organów prof. Andrzeja Chorosińskiego oraz na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury, Teorii Muzyki i Muzykoterapii w klasie kompozycji prof. Zygmunta Herembeszty i prof. dr. hab. Krystiana Kiełba. Odbył szereg kursów mistrzowskich interpretacyjnych oraz improwizatorskich, prowadzonych przez tak wybitne osobistości świata muzyki organowej, jak: Julian Gembalski, Bernhard Haas, Hans Haselböck, Ferdinand Klinda, Ton Koopman, Jon Laukvik, Armin Schoof, Wolfgang Seifen, Józef Serafin czy Harald Vogel. Dr hab. Piotr Rojek pracuje na stanowisku profesora w macierzystej uczelni. Jest Dziekanem Wydziału Instrumentalnego oraz Kierownikiem Katedry Organów, Klawesynu i Muzyki Dawnej. Prowadzi również klasę organów w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im. Ryszarda Bukowskiego we Wrocławiu oraz Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu. Artysta regularnie koncertuje zarówno w kraju, jak i za granicą: /m.in./ w Czechach, Finlandii, Hiszpanii, na Łotwie, w Niemczech, Norwegii, Słowacji, Szwecji, Ukrainie, USA, Wielkiej Brytanii we Włoszech oraz na Wyspach Ålandzkich. Prowadzi także kursy mistrzowskie w kraju i za granicą. Ma w dorobku kilkanaście płyt. Powstała w 2005 roku płyta, na której zarejestrowano dziewięć toccat wybitnych kompozytorów od baroku do XX wieku, wykonanych na zabytkowych organach Adama Horacego Caspariniego w Wołowie, otrzymała nominację do prestiżowej nagrody Polskiej Akademii Fonograficznej FRYDERYK. Piotr Rojek był stypendystą Ministra Kultury i Sztuki, Internationale Altenberger Orgelakademie w Niemczech oraz laureatem konkursów organowych i kompozytorskich.  Artysta otrzymał także szereg nagród i wyróżnień, m.in.: Nagrody Rektora Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, Nagrodę Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie, Brązowy Krzyż Zasługi, Odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej, Medal Komisji Edukacji Narodowej oraz Nagrodę Ministra Kultury Ukrainy.

 • Igor Cecocho

jest absolwentem Białoruskiej Akademii Muzycznej w Mińsku. W latach 1979 – 1990 był solistą Orkiestry Symfonicznej Teatru Wielkiego w Mińsku, od 1986 do 1990 r. – wykładowcą w Białoruskiej Akademii Muzycznej. Laureat kilku konkursów trąbkowych. Od października 1990 r. objął prowadzenie klasy trąbki w Akademii Muzycznej we Wrocławiu, a od 2006 r. w Akademii Muzycznej w Łodzi. W latach 1992 – 2006 był solistą Filharmonii Wrocławskiej. Prowadzi intensywną działalność solistyczną w kraju i za granicą, grając na trąbkach współczesnych i historycznych. Koncertował z towarzyszeniem większości polskich orkiestr symfonicznych i kameralnych. Dokonał wielu solowych nagrań radiowych, telewizyjnych oraz płytowych. Jest prawykonawcą utworów kompozytorów współczesnych, prowadzi kursy mistrzowskie, wśród jego wychowanków są laureaci konkursów krajowych i międzynarodowych.

Program koncertu inauguracyjnego:

 • Marc-Antoine Charpentier /1643-1704/ – Trumpet Tune (z: Te Deum)
 • Piotr Rojek /1975/ – Improwizacje
 • Pavel Josef Vejvanovský /1640-1693/ – Sonata g-moll na trąbkę i organy
 • Piotr Rojek /1975/ – Improwizacje
 • Johann Sebastian Bach /1685-1750/ – Arioso (Sinfonia) z Kantaty BWV 156 
 • Johann Sebastian Bach /1685-1750/ – Ich ruf’ zu dir, Herr Jesu Christ BWV 639 (Orgelbüchlein)Piotr Rojek /1975/ – Improwizacje
 • Johann Sebastian Bach /1685-1750/ – Wachet auf, ruff uns die stimme BWV 645
 • Johann Sebastian Bach /1685-1750/ – An Wasseflüssen Babylon BWV 653 
 • Piotr Rojek /1975/ – Improwizacje
 • Johann Sebastian Bach /1685-1750/ – Nun komm, der Heiden Heiland BWV 659 
 • César Franck /1822-1890/ – Panis Angelicus

Na artystyczne spotkanie wszystkich zainteresowanych muzyką organową zaprasza burmistrz Kamieńca Ząbkowickiego Marcin Czerniec. Czekają nas więc wielkie przeżycia muzyczne!

Koncert otwarcia I Festiwalu Muzycznego im. Marianny Orańskiej – sobota – 10 lipca 2021 – godz. 16:00 – kościół parafialny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Jakuba Młodszego – Kamieniec Ząbkowicki – wstęp wolny