Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Bolesława Chrobrego w Kamieńcu Ząbkowickim przystąpili do realizacji międzynarodowego projektu edukacyjnego KROKUS.

W ramach projektu uczniowie posadzili cebulki żółtych krokusów. Kwiaty zakwitną na początku wiosny. Żółte krokusy upamiętniają dzieci – ofiary Holokaustu. Sadzenie krokusów poprzedziły lekcje prowadzone przez uczniów, podczas których młodzież dyskutowała na temat tragicznych wydarzeń II wojny światowej, o Holocauście i tolerancji we współczesnym świecie.

Podsumowaniem lekcji o Holocauście była wycieczka szkolna do Muzeum Byłego Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady Auschwitz -Birkenau. Celem tego szczególnego wyjazdu było poznanie miejsca, które stało się symbolem Holokaustu i nazistowskich zbrodni popełnionych na Polakach, Romach i innych narodowościach. W trakcie zwiedzania młodzież dowiedziała się o warunkach egzystencji więźniów, grupach narodowościowych, kategoriach i oznaczeniach więźniów, liczbie ofiar, sytuacji dzieci w obozie, eksperymentach medycznych, karach i egzekucjach, a także o ewakuacji i wyzwoleniu obozu.

Drugim punktem programu wycieczki było odwiedzenie miasta rodzinnego Jana Pawła II – Wadowic, gdzie uczniowie mogli zwiedzić Muzeum Dom Rodzinny polskiego Papieża. Uczniowie pełni wrażeń i zadumy powrócili z wycieczki. Z pewnością na długo zapamiętają ważne wydarzenia z przeszłości naszego narodu i życia wielkiego Polaka Papieża Jana Pawła II. Wyjazd odbył się 25 października 2019 r. pod opieką pań Małgorzaty Wrońskiej, Aleksandry Rembiasz, Agnieszki Hołowacz i Beaty Postawy.