„Jestem Polakiem – a więc mam obowiązki polskie…”  (Roman Dmowski „Myśli nowoczesnego Polaka”)

Szkoła Podstawowa nr 1 w Kamieńcu Ząbkowicki po raz pierwszy wzięła udział w Dyktandzie Niepodległościowym  „Po polsku o historii”. Była to już szósta edycja tego projektu, więc cieszymy się, że przystąpiliśmy do niego. Jak piszą organizatorzy, czyli Fundacja „Zawsze Warto” i Stowarzyszenie Polonistów: „Największą wartością naszego Konkursu jest świadomość przynależności do wielkiej wspólnoty osób piszących „po polsku o historii” w tym samym czasie!”.

Nasi uczniowie pisali dyktando w dwóch kategoriach: klasy IV – VI i klasy VII – VIII oraz oddziały gimnazjalne. Komisja podjęła decyzję o zakwalifikowaniu trzech osób z grupy młodszej do kolejnego etapu, czekamy jednak jeszcze na decyzję organizatorów. Trudne teksty poruszające tematy z naszej historii dały uczniom możliwość zaprezentowania swoich umiejętności.

Udział w tym konkursie to jeden z elementów projektu realizowanego w naszej szkole z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, który nazwaliśmy „Uczymy się cieszyć z wolności” realizowanego od ubiegłego roku szkolnego. Przygotowaliśmy już wieczornicę „Drogi Polaków na Dolny Śląsk”, Konkurs piosenki legionowej, konkursy plastyczne, historyczne. Dołączamy  też do ogólnopolskiego śpiewania hymnu i bierzemy aktywny udział w gminnych obchodach Narodowego Święta Niepodległości.