W sieci internetowej, szczególnie w mediach społecznościowych znajdujemy ciekawe publikacje dotyczące Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim. Oto jedna z nich… Udostępniajcie wśród znajomych…

Pałac, choć z daleka wyglądający niczym średniowieczny zamek, wraz z otaczającym go parkiem powstał w XIX w. Był własnością Marianny, córki króla Niderlandów Wilhelma I Orańskiego. Księżniczka w 1838 r. po raz pierwszy odwiedziła Kamieniec Ząbkowicki, który odziedziczyła w spadku po swojej matce. Postanowiła wybudować tutaj letnią rezydencję, której projekt przygotował słynny architekt Karl Friedrich Schinkel.

Pierwsi mieszkańcy wprowadzili się do pałacu w 1857 r., ale oficjalne zakończenie budowy ma miejsce dopiero w 1872 r. Koszt budowy kompleksu wyniósł prawie… milion talarów, co było równowartością podobno trzech ton złota. W 1945 r. potomkowie Marianny opuszczają pałac z powodu nadciągającej Armii Czerwonej. Rok później obiekt został zniszczony przez pożar, a rezydencja zaczęła popadać w ruinę. W kolejnej dekadzie postępuje dalsza dewastacja posiadłości. Dopiero w 2012 r., po śmierci dzierżawcy, pałac wraca pod zarząd gminy. Szeroko zakrojone prace zabezpieczające i remontowo-odtworzeniowe sprawiły, że pałac w Kamieńcu Ząbkowickim odzyskuje swą dawną świetność i cieszy się mianem architektonicznej perły na skalę europejską.

Kliknij TUTAJ lub na poniższy obrazek, aby obejrzeć filmik

Pałac widziany z drona_02

Na podstawie tekstu z polskazdrona.pl