Kolejny etap realizacji projektu Drogi Polaków na Dolny Śląsk miał miejsce 21 marca 2017 r., podczas powitania wiosny.

Tradycyjnie, klasy piąte przygotowały przedstawienia teatralne rywalizując o statuetki, m.in. za grę aktorską. W tym roku klasy zaprezentowały polskie obrzędy ludowe. Temat przeglądu nie jest przypadkowy, ponieważ wychowawcy realizują kolejny punkt projektu. Uczniowie pokazali obrzędy związane z wiosna i Wielkanocą oraz tradycyjne darcie pierza- obrzęd, który miał miejsce zimą w niemal każdej wsi. W ten sposób uczniowie zdobyli wiedzę o życiu swoich przodków, którzy przybyli na Dolny Śląsk po drugiej wojnie światowej.

Tego samego tematu dotyczyła prelekcja Pana Bartosza Grygorcewicza, pracownika Archiwum Państwowego, który w bardzo ciekawy sposób opowiedział uczniom o losach mieszkańców Kamieńca w latach powojennych. W prezentacji przygotowanej przez gościa uczniowie zobaczyli zdjęcia przesiedleńców, tak niemieckich, jak i polskich. Poznawali miejsca znane im współcześnie, jakże jednak odmienne. Zobaczyli tez dokumenty wydawane przez nowe władze, usłyszeli ciekawe historie ludzi, którzy przybyli tu na Dolny Śląsk z wielu zakątków świata.

Jesteśmy bardzo wdzięczni Panu Grzegorzowi Grygorcewiczowi za poświęcony nam czas i wzbogacenie naszej wiedzy. Dzięki tej prezentacji będziemy mogli realizować kolejne zadania projektu, o których poinformujemy już wkrótce.