„Człowiek jest wspaniałą istotą nie z powodu dóbr, które posiada, ale jego czynów. Nie ważne jest to co się ma, ale czym się dzieli z innymi.” (Św. Jan Paweł II).

W tym roku powstał w naszym kamienieckim gimnazjum Szkolny Klub Wolontariatu. Zainteresowanie młodzieży wolontariatem przeszło najśmielsze oczekiwania założycielki – pani Iwony Wasyluk, która jest liderem oraz członków: pani Iwony Bukańskiej-Flinty, pani Mirosławy Pastuch, księdza Jacka Piskrzyńskiego i pani Agnieszki Pochwatko.

Często słyszy się, że dzisiejsza młodzież, to pokolenie konsumpcyjne, tylko wymaga i w ogóle jest do niczego. Czy na pewno? Pewnie jest grupa ludzi, którzy żyją tylko z dnia na dzień, są też i tacy, którzy żerują jak pasożyty i bez wymiernych korzyści nie drgną nawet palcem. Ale w naszej szkole jest też grupa młodzieży, która chętnie działa, pracuje i niesie pomoc potrzebującym, poświęcając swój wolny czas. Na dodatek zgodnie z definicją wolontariatu robią to zupełnie bezinteresownie. Pewnie jesteście ciekawi, co tak naprawdę robimy.  Na sercu leżą nam ludzie, zwierzęta i środowisko naturalne. Nawiązaliśmy już kontakt ze schroniskiem w Gilowie, a także włączyliśmy się w  różne akcje, takie jak:

  • „Szlachetna Paczka” (listopad/grudzień 2016) – Organizator: pani Iwona Wasyluk
  • „I Ty możesz zostać Św. Mikołajem” (grudzień 2016) – Organizator: pani Iwona Bukańska-Flinta
  • „Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy” (styczeń 2017) – Organizator: pani dyrektor Urszula Marszałek i pani Mirosława Pastuch
  • Współpraca z Towarzystwem opieki nad zwierzętami w Ząbkowicach Śląskich (luty – kwiecień 2017) – Organizator: pani Sylwia Grot i pani Justyna Grzesik
  • Udział w akcji „Odkręcaj nakrętki” (cały rok szkolny) – Organizator: pani Iwona Wasyluk i pani Iwona Bukańska-Flinta

Udało nam się także zmobilizować uczniów z całej szkoły do przygotowania kartek świątecznych na wigilię dla osób starszych i samotnych. Zostało przygotowanych aż 240 kartek! W tajniki pracy w wolontariacie wprowadza nas pani Iwona Wasyluk, która prowadzi nasz szkolny klub. Podczas spotkań zdobywamy wiedzę teoretyczną i uczymy się jak wykorzystać ją w praktyce. Zajęcia są bardzo interesujące i naprawdę wartościowe. Wolontariat jest naprawdę dobry dla każdego, najlepiej przekonajcie się sami.

Anita Tomczyk, Izabela Woźniak, Miłosz Stopa