Już po raz drugi, 8 grudnia 2016 r., w Szkole Podstawowej nr 2 w Kamieńcu Ząbkowickim miała miejsce czytelnicza akcja dotycząca Projektu o Kresach Wschodnich.

Tym razem zaproszonym gościem był Pan Przemysław Stuglik, który czytał w klasie IV kolejny rozdział książki pt. „Syberyjskie blizny”. Ów gość przedstawił  uczniom  wędrówkę bohaterów z rodzinnego domu na Wschodzie na Sybir, który do dzisiejszego dnia w świadomości Polaków jest symbolem okrucieństwa i cierpienia. Słuchacze mieli możliwość dowiedzieć się jak przerażające były warunki transportu w wagonach bydlęcych i jak niska była temperatura. Bohaterka naszej książki miała o tyle szczęścia, że jej mama wzięła ze sobą pierzynę, która niejednokrotnie okazała się dla nich zbawienna. Wstrząsające dla nich było to, że małe dzieci musiały walczyć z okrutnym głodem, prosić się o trochę mleka, a po kilku dniach dostać tylko lichą zupę z wody i kapusty. Bohaterom przez całą podróż towarzyszył głód, brud i pluskwy.

Po wysłuchaniu fragmentu uczniowie bezbłędnie odpowiadali na pytania do tekstu zadawana przez Panią Dagmarę Szymczak i Pana Przemysława Stuglika. Na zakończenie spotkania nasz gość wprowadził mikołajkową atmosferę i podarował dzieciom słodkie upominki. Serdecznie dziękujemy Panu Przemysławowi Stuglikowi za przybycie i za to, że dzięki swojemu talentowi i intonacji podczas czytania utworu pozwolił nam w sposób wyjątkowy odbyć z bohaterką tę podróż  na Syberię.