Światowy dzień Lekarzy Weterynarii obchodzony jest 27 kwietnia. O tym świecie pamiętano w ,,Baśniowej Krainie”. Od poniedziałku rozmawialiśmy o zwierzętach hodowanych w domu. Natomiast w środę i w czwartek, czyli 27 i 28 kwietnia 2016 roku udaliśmy się na wycieczkę do przychodni weterynaryjnej, która znajduje się niedaleko naszego przedszkola.
Celem naszego spotkania było poznanie pracy weterynarza, uświadomienie dzieciom, ze zwierzęta też chorują i wymagają pomocy, jak również leczenia. Pan weterynarz pokazał nam gabinety, gdzie operują zwierzęta, ich wyposażenie. Dzieci dowiedziały się na czym polega praca weterynarza, Pan doktor weterynarii opowiedział o sposobie pielęgnacji zwierząt domowych. Widzieliśmy również kotki i pieski, które czekały na zabieg. Pan doktor pokazał, jak bada się i leczy zwierzęta, a także jak należy się zachować podczas kontaktu z niebezpiecznym zwierzęciem. Dzieci poznały narzędzia medyczne potrzebne do badania zwierząt. Z wielkim zainteresowaniem oglądały wszystkie pomieszczenia. Poznały urządzenie do badania USG, mikroskop, stół do zabiegów operacyjnych. Przedszkolaki brały aktywny udział w spotkaniu i chętnie opowiadały o swoich małych przyjaciołach i ich problemach ze zdrowiem. Pan weterynarz podkreślał konieczność mycia rąk po każdym kontakcie ze zwierzętami.
Wiemy więc, że: lekarz weterynarii (weterynarz) to przedstawiciel jednej z trzech nauk lekarskich (obok medycyny i stomatologii); to osoba, która ukończyła 5,5-letnie studia na jednym z wydziałów medycyny weterynaryjnej i uzyskała prawo do wykonywania zawodu nadawane przez okręgową izbę lekarsko-weterynaryjną, posiadająca kwalifikacje do badania i leczenia zwierząt oraz do kontroli środków spożywczych pochodzenia zwierzęcego.
Do uprawnień lekarza weterynarii należy:
- badanie stanu zdrowia zwierząt,
- rozpoznawanie, zapobieganie i zwalczanie chorób zwierząt,
- leczenie zwierząt, ich pielęgnacja,
- udzielanie porad i konsultacji,
- pielęgnacja zwierząt,
- wydawanie opinii i orzeczeń,
- wypisywanie recept lekarskich na leki gotowe, apteczne czy też leki recepturowe przeznaczone dla zwierząt,
- wykonywanie badań laboratoryjnych i innych badań diagnostycznych,
- usypianie zwierząt, jeśli uzna, że choroba, na którą zwierzę cierpi jest nieuleczalna, bądź uleczenie jej będzie dla zwierzęcia zbyt dużym cierpieniem.
W pracy lekarza weterynarii, oprócz wiedzy zdobytej na studiach, ważne są odpowiednie predyspozycje osobowościowe, zwłaszcza u lekarzy zajmujących się leczeniem małych zwierząt domowych, jak psy i koty.
W podziękowaniu za wizytę w przychodni weterynaryjnej podarowaliśmy panu weterynarzowi nasze rysunki, przedstawiające kotka i pieska. Bardzo dziękujemy za miłe i pouczające spotkani, za słodkości jakimi zostały przedszkolaki obdarowane i życzymy sukcesów oraz wytrwałości w pracy.