Kilka dni temu obchodziliśmy Światowy Dzień Drzewa. Dla przedszkolaków ten dzień był niezwykłym doświadczeniem poruszającym wszelkie zmysły.

Dzieci poznawały budowę drzewa, a także jego zasoby, którymi dzieli się z otoczeniem, także z człowiekiem. Poprzez wzrok, węch i dotyk poznawały strukturę kory i liści, smakowały także owoców drzew – jabłek i gruszek. Wspólnie zastanawiały się co drzewo, las ,,daje” człowiekowi i zwierzętom oraz czy moglibyśmy żyć bez niego. Dzieci dowiedziały się, iż lasy mają ogromne znaczenie dla człowieka. Są żywą fabryką tlenu. Las dostarcza także surowce. Drzewa dają schronienie zwierzętom i cień w letnie upały. Bez drzewa nie było by życia na Ziemi.

Tworząc wspólną pracę plastyczną ,,Bajkowe Drzewo”, wykorzystując przy tym naturalne materiały przyrodnicze dowiedziały się, że drzewo żyje, płyną bowiem w nim soki – od korzeni, aż po same końce korony drzewa i liści. Ta informacja wzbudziła wielkie poruszenie wśród grup zarówno tych najmłodszych jak i starszaków.

Dzień, który w tym roku obchodziliśmy 12 października,  upłynął w miłej atmosferze i nauczył naszych podopiecznych poczucia wartości wobec otaczającej nas przyrody.

Renata Kocjan-Górska / Małgorzata Grajek