Zasoby przyrodnicze Parku Kulturowego w gminie kamieniec ząbkowicki

Zasady

ochrony

Udostępnienia obszarów przyrodniczych i kanalizacja ruchu turystycznego

Korzyść z renowacji i udostępnienia historycznego układu alei i ścieżek w parku polega na poprawie dostępności terenów przyrodniczych dla zwiedzających bez konieczności zajmowania powierzchni siedlisk przyrodniczych (remontowane są istniejące drogi a nie tworzone nowe). Poprawa atrakcyjności parku odciąża od presji turystycznej inne tereny np. szlaki górskie sąsiadujące z rewirami płochliwych dużych drapieżników (ptaków i ssaków).

Ochrona starych drzew i ich mieszkańców

W ramach projektu ochroną objęto 89 nowych pomników przyrody, starych drzew posiadających samoistne wartości przyrodnicze i estetyczne, będących dodatkowo siedliskiem dla rzadkich gatunków związanych z martwym drewnem oraz dziuplami.

Skrzynki lęgowe i karmniki

Przekształcenia środowiska naturalnego powodują w przypadku wielu gatunków zmniejszanie się liczby ich naturalnych schronień, jak również kurczenie się ich bazy pokarmowej. W ramach projektu zamontowane zostało 178 skrzynek lęgowych dla ssaków (popielic i nietoperzy), jak również zamontowane karmniki dla ptaków i wiewiórek. Dzięki temu poprawiono warunki siedliskowe dla tych zwierząt oraz ułatwiono ich obserwację zarówno w sezonie wiosenno-letnim jak i jesienno-zimowym.

Działania edukacyjne

Materiały informacyjne i edukacyjne, dostępne w formie papierowej i elektronicznej, pozwalają poznać lepiej przyrodę, podczas zwiedzania i wypoczynku na terenie parku.

Gmina Kamieniec Ząbkowicki ©2018. Wszystkie prawa zastrzeżone